Фудбал

Познати 20 учесници на фудбалското ЕУРО 2024

Жрепката за ЕУРО2024 е закажана за 2 декември во Хамбург.

Познати 20 учесници на фудбалското ЕУРО 2024

Пред денешниот последен натпреварувачки ден во квалификациите во групната фаза познати се 20 учесници на Европското фудбалско првенство кое идната година од 14 јуни до 14 јули ќе се одржи во Германија.

Пласман на ЕУРО2024 синоќа обезбедија бранителот на титулата Италија, како и Словенија и Чешка. Трите репрезентации со тоа им се приклучија на Франција, Англија, Шпанија, Португалија, Белгија, холандија, Турција, Шкотска, Данска, Швајцарија, Албанија, Австрија, Романија, Унгарија, Србија, Словачка и домаќинот Германија.

Пласман на завршниот турнир денеска ќе обезбедат Хрватска или Велс во рамки на групата Д, а преостанатите три места ќе бидат пополнети во март идната година кога на програмата е плејофот.

Жрепката за ЕУРО2024 е закажана за 2 декември во Хамбург.

To top