Фудбал

Олимпијакос против Фиорентина за титулата во Конференциската лига

Олимпијакос против Фиорентина за титулата во Конференциската лига

Фудбалерите на Олимпијакос и по втор пат ја совлада Астон Вила (2:0) и со вкупни 6:2 се пласираа во финалето на Конференциската лига. За Олимпијакос ова ќе биде прво финале во европските клупски натпреварувања.

Противник на Олимпијакос во мечот за титулата ќе биде италијанската Фиорентина која претходно го елиминираше белгискиот Клуб Бриж.

Финалето во Конференциската лига помеѓу Олимпијакос и Фиорентина ќе се игра на 29 мај во Атина што ќе биде и одлична можност особено за навивачите на грчкиот клуб да дојдат на трибините во што поголем број.

To top