Фудбал ливерпул

Клоп се прости од новинарите кои го следат Ливерпул, еве како ги насмеа

Јирген Клоп го одработи својот последен натпревар како тренер на Ливерпул, клубот во кој се приклучи во 2015 година.

Клоп се прости од новинарите кои го следат Ливерпул, еве како ги насмеа

Јирген Клоп го одработи својот последен натпревар како тренер на Ливерпул, клубот во кој се приклучи во 2015 година.

За време на неговиот мандат, тој му донесе осум трофеи на клубот, вклучувајќи ја првата титула во Премиер лигата во 2020 година, односно прва во англискиот шампионат од 1990 година, а во 2019 година и трофејот за освојувачот на Лигата на шампионите. Ливерпул таа година го освои најсилното европско клупско натпреварување за прв пат од 2005 година.

Германскиот стручњак ги освои сите натпреварувања што ги играше со Ливерпул, освен Лигата на Европа, каде го загуби финалето од Севиља.

Два пати ги загуби и натпреварите за титулата во Лигата на шампионите, а во сезоната 2018/19 под негово водство Ливерпул освои 97 бода во Премиер лигата и беше втор.

Тоа беше трет учинок со највисок резултат во историјата на Премиер лигата и прв на тимот недоволно за титулата. Клоп на последниот прес изјави дека сега оди на долга пауза и дека никогаш повеќе нема да биде тренер на англиски клуб и дека ова може да биде дури и крај на неговата тренерска кариера.

Последната прес-конференција како тренер на Ливерпул ја искористи за да се збогува со новинарите. Го зеде мобилниот телефон, ги фотографираше и низ смеа рече: „Мислам дека нема да ми недостигате, но ако тоа се случи, само ќе ја погледнам оваа фотографија и тоа чувство ќе исчезне. ” Со тоа ги насмеа насобраните новинари.

To top