Фудбал

ИСТОРИЈА НА ЕУРО: Турскиот репрезентативец го собори рекордот на Роналдо

Овие двајца фудбалери ќе се натпреваруваат во дуелот меѓу Португалија и Турција кој е закажан за 22 јуни од 18 часот.

ИСТОРИЈА НА ЕУРО: Турскиот репрезентативец го собори рекордот на Роналдо

Турција ја победи Грузија со 3:1 во првиот меч на ЕП во Германија, а мечот го одбележа талентираниот Арда Ѓулер.

Фудбалерот на Реал Мадрид постави нов рекорд во Европското првенство. Стана најмладиот стрелец во историјата на ЕП, а го престигна и големиот Кристијано Роналдо.

Ѓулер тоа го направи на 19 години и 114 дена. Роналдо имаше 19 години и 128 дена кога постигна гол на континенталното првенство во 2004 година.

Овие двајца фудбалери ќе се натпреваруваат во дуелот меѓу Португалија и Турција кој е закажан за 22 јуни од 18 часот.

To top