Фудбал тврди „Фудбал инсајдер“

Гвардиола заминува од Манчестер Сити во 2025 година

Според изворот, 53-годишниот Шпанец има намера да го напушти тимот во 2025 година кога ќе му истече договорот. После тоа Гвардиола сака да направи пауза од тренерската кариера.

Гвардиола заминува од Манчестер Сити во 2025 година

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола донел одлука за својата иднина, тврди „Фудбал инсајдер“.

Според изворот, 53-годишниот Шпанец има намера да го напушти тимот во 2025 година кога ќе му истече договорот. После тоа Гвардиола сака да направи пауза од тренерската кариера.

Гвардиола е на чело на Манчестер Сити од 2016 година. Оттогаш „граѓаните“ пет пати станаа шампиони на Англија, двапати го освоија Купот и Суперкупот на земјата, а минатата година за првпат во својата историја станаа и победници на Лигата на шампионите.

Гвардиола претходно беше тренер на Баерн и Барселона.

По 28 кола, Манчестер Сити е трет во табелата во Премиер лигата со 63 бода, со еден бод помалку од Арсенал и Ливерпул.

To top