ТВ и Филм официјално

Килијан Марфи се враќа како Томи Шелби: Нетфликс го потврди снимањето на филмот „Peaky Blinders“

Продукцијата треба да започне кон крајот на оваа година по сценарио на креаторот на „Peaky Blinders“, Стивен Најт. Продуцирано од Керин Мандабах, Најт, Марфи и Гај Хили. Извршни продуценти се Харпер, Дејвид Косе, Џејми Глејзбрук, Ендрју Ворен и Дејвид Мејсон. Филмот ќе се снима во соработка со БиБиСи Филм.

Килијан Марфи се враќа како Томи Шелби: Нетфликс го потврди снимањето на филмот „Peaky Blinders“

Нетфликс официјално потврди дека ќе се снима филмот „Peaky Blinders“ во кој Килијан Марфи се враќа како Томи Шелби.

Како што објави Дедлајн, Нетфликс даде зелено светло за долгометражен филм во кој оскаровецот Килијан Марфи ќе глуми во враќањето на иконската улога на водачот на кланот од Бирмингем.

Том Харпер го режира филмот чиј наслов се уште не е познат, а содржината не му е непозната со оглед на тоа што работеше на половина од првата сезона.

Продукцијата треба да започне кон крајот на оваа година по сценарио на креаторот на „Peaky Blinders“, Стивен Најт. Продуцирано од Керин Мандабах, Најт, Марфи и Гај Хили. Извршни продуценти се Харпер, Дејвид Косе, Џејми Глејзбрук, Ендрју Ворен и Дејвид Мејсон. Филмот ќе се снима во соработка со БиБиСи Филм.

Најт во март изјави дека се работи на филм, а официјална потврда допрва треба да дојде. Деталите за заплетот и преостанатата актерска екипа се чуваат во тајност, иако Најт претходно изјави дека приказната на филмот ќе се одвива за време на Втората светска војна.

Серијата започна да се емитува во 2013 година на BBC 2, а по четири сезони беше префрлена на BBC 1.

Дејството е сместено во времето по Првата светска војна и ја следи озлогласената банда, која во безмилосно време на туберкулоза, сиромаштија и проституција трча низ Англија со жилет зашиени во рабовите на нивните капи, кои служеа за заслепување на нивните противници, па оттука и името на популарната серија.

To top