Познати

НЕМА СИЛА ДА ЈА ПЕЕ НА НАСТАПИ: Џенан Лончаревиќ оваа песна му ја посвети на трагично починатиот брат, текстот до детаљ ја опишува трагедијата (ВИДЕО)

Текстот на песната го напиша Марина Туцаковиќ, а Џенан ретко ја изведува.

НЕМА СИЛА ДА ЈА ПЕЕ НА НАСТАПИ: Џенан Лончаревиќ оваа песна му ја посвети на трагично починатиот брат, текстот до детаљ ја опишува трагедијата (ВИДЕО)

Џенан Лончаревиќ во последните недели е во центарот на вниманието поради не баш убава причина. Популарниот пејач се разведува од сопругата по долги години брак за кој сите веруваа дека е хармоничен и среќен, но очигледно ништо не трае вечно.

Џенан доживеа голем удар во 2008 година, кога го загуби својот брат. Порано зборуваше за тоа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dženan Lončarević (@dzenan)

– Ќе ви кажам еден детаљ што некои погрешно го протолкуваа, но само јас знам колку морав да се победам себеси во тој момент. Една новогодишна ноќ морав да излезам на сцената навидум среќeн, насмеан и расположен. Морав да пеам цела вечер и да создадам одлична атмосфера – изјави познатиот музичар од Пријепоље, а потоа објасни за што се работи.

– Неполни дваесет дена пред тоа го загубив сопствениот брат, но не можев да го откажам настапот и не сакав да ги изневерам луѓето кои очекуваа одлична новогодишна ноќ. Велат дека било феноменално, но никој не знаел дека морам да се насмеам за да ја прикријат огромната, неподнослива болка. Ретко зборувам за тоа, ретко се сеќавам на таа ноќ, но знам дека после неа многу работи не беа исти.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dženan Lončarević (@dzenan)

Џенан Лончаревиќ му посвети песна и на својот покоен брат Сенад. Се вика „Страх ме да те сањам“, а на албумот е издаден од 2009 година.

Тој беше многу приврзан за својот брат и многу му значеше. Неговото заминување остави огромна празнина, од таквите загуби човек никогаш не се опоравува, дури и кога е совршено свесен дека животот мора да продолжи.

Текстот на песната го напиша Марина Туцаковиќ, а Џенан ретко ја изведува.

To top