Познати Блумберг

Илон Маск не е најбогатиот човек во светот, на негово место дојде многу познат богаташ

Акциите на Тесла вчера паднаа за повеќе од 7 отсто.

Илон Маск не е најбогатиот човек во светот, на негово место дојде многу познат богаташ

Џеф Безос повторно ја презеде титулата најбогат човек во светот. Сопственикот на Амазон го престигна шефот на Тесла и Спејс Икс Илон Маск, според индексот на милијардери на Блумберг.

Нетото богатство на Безос е 200 милијарди долари, а на Маск се проценува на околу 198 милијарди долари. Според индексот, Маск изгубил околу 31 милијарда долари минатата година, додека Безос добил 23 милијарди долари.

Акциите на Тесла вчера паднаа за повеќе од 7 отсто.

Маск ја врати титулата најбогат човек на светот во мај 2023 година, детронизирајќи го извршниот директор на LVMH (LVMHF), Бернард Арно, кој раководи со еден од најголемите светски конгломерати кој вклучува брендови како Луј Витон, Диор и Селин.  (МИА)

To top