Храна и Пијалаци рецепт

Сакате едно поинакво кафе: Овој рецепт ги воодушеви многумина

Сите состојки се ставаат во блендер и се матат минута-две додека не се соединат сите состојки. Сервирајте во чаша и додадете ги зрната какао и веднаш консумирајте.

Сакате едно поинакво кафе: Овој рецепт ги воодушеви многумина

Состојки:

1 замрзната банана (исечена на прстени)
½ шолја кафе
½ шолја бариста млеко од растително потекло (или млеко по ваш избор)
1 лажица какао во прав
1 лажица ленено семе
½ чаша ванила или чоколаден протеин во прав
1 лажица путер од јаткасти плодови по избор (кикирики, индиски ореви, лешници…)

За послужување:

Какао

Подготовка:

Сите состојки се ставаат во блендер и се матат минута-две додека не се соединат сите состојки. Сервирајте во чаша и додадете ги зрната какао и веднаш консумирајте.

Послужување:

Подготвеното смути истурете го во чаша, украсете со зрна какао и послужете веднаш.

Совети

Ако сакате ладни смути, додајте коцки мраз пред мешање или кога послужувате во смутито.

To top