Храна и Пијалаци доручек

Комбинацијата на кафе и млеко за доручек не е секогаш добра идеја

Навика која може да биде многу штетна за вашето здравје.

Комбинацијата на кафе и млеко за доручек не е секогаш добра идеја

Навика која може да биде многу штетна за вашето здравје.

За повеќето луѓе, појадокот значи пиење кафе со млеко, капучино или други комбинации кои комбинираат млеко и кафе – често со бисквити, грицки и кроасани.

Во реалноста, овој вид на појадок не е многу здрав: особено комбинацијата на кафе и млеко може да биде извор на надуеност и други помали заболувања од кои можеби страдате.

Самото млеко може да биде тешко за некои луѓе да се вари: кај возрасните, ензимот одговорен за разградување на лактозата (лактаза) има тенденција да се намалува.

Поради оваа причина, пиењето кравјо млеко често се поврзува со надуеност и други гастроинтестинални проблеми.

Но, не само тоа: ако додадете кафе во млекото, кое е кисела материја, комбинацијата е потешка и тоа доведува до продолжување на процесот на варење, кој може да трае и до три часа.

Оние со здрави црева можат да продолжат да пијат млеко и кафе наутро или во кое било друго време од денот, додека оние кои страдаат од колитис, синдром на нервозно дебело црево или нетолеранција на лактоза треба да ја избегнуваат оваа комбинација.

Решенијата за поздрав појадок постојат и се подеднакво вкусни – се е прашање на навика.

Пред се, можно е да се замени кравјото млеко со пијалок од растителна основа на база на соја, бадеми, овес, ориз или лешник. Можностите на пазарот се навистина бескрајни и секој ќе може да избере што најмногу му одговара.

Алтернативно, можете да се одлучите за чај или свежо исцеден сок од портокал.

To top