Регион

Регион

Амбасадорката на САД во Албанија по инцидентот во Елбасан побара спроведување истрага и воздржаност од Мета, Рама и Баша

По вооружениот инцидент кој попладнево се случи во албанскиот град Елбасан, при што беше убиен активист на владејачката Социјалистичка...
Регион

„НИ ЈАВИЈА ОКОЛУ ОСУМ ЧАСОТ, ПОВИКАВМЕ ИТНА ПОМОШ“ – еве што се случувало само НЕКОЛКУ СААТИ пред самоубиството на Момир

Трагичната смрт на Момир Луковац, кандидатот на „Звездите на Гранд“, ја привлече целата јавност, а по повод ова, проговори неговата...
Регион

Македонско друштво „Илинден“-Тирана: Воведениот карантин за секој кој влегува од Македонија во Албанија избрзана и погрешна одлука

Македонско друштво “Илинден”-Тирана, oдлуката на Техничкиот комитет на експерти за карантин на секое лице што ќе влезе на територијата...
Регион

Се вжештува атмосверата во Албанија: Убиен активист на Социјалистичката партија, претходно беше пукано во штаб на опозициската партија (ВИДЕО)

Еден убиен и две лица провредени е исходот од вооружената престрелка која што се случи денеска во албанскиотград Елбасан. Во престрелката...
Регион

Расте незадоволството во Албанија од воведениот карантин за лицата кои влегуваат во земјата од Македонија

Албанскиот претседател Илир Мета ги повика Владата, Техничкиот комитет на експерти за справување со пандемијата и Централната изборна...
Регион

Тлото не престанува да се тресе – жителите на овие градови во Хрватска повторно вознемирени од земјотреси во текот на ноќта

46 минути по полноќ регистриран е земјотрес во Хрватска со јачина од 3,2 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот...
Регион

На исто направени тестови со Македонија во Косово двојно помалку заразени и починати лица – еве ги последните бројки за денеска

 Бројот на жртви на Ковид-19 во Косово, од појавата на пандемијата во март минатата година, достигна до 2.100, откако минатите 24 часа починале...
Регион

Во Грција за Велигден сепак ќе има литургија: Поради мерките наместо на полноќ ќе се одржи во 21 часот – еве ги деталите

Велигденската свечена литургија, оваа година во Грција, поради рестрикциите ќе се поместат и наместо на полноќ, ќе се одржат во 21 часот,...