Свет „очигледно“ дека Путин „го убил Навални“

Зеленски го обвини Путин за смртта на Навални

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го обвини рускиот претседател Владимир Путин за смртта на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални.

Зеленски го обвини Путин за смртта на Навални

На заедничката прес-конференција со германскиот канцелар Олаф Шолц во Берлин, Зеленски изјави дека е „очигледно“ дека Путин „го убил Навални“.

Зеленски рече дека на Путин „не му е грижа кој ќе умре“ и дека на рускиот претседател му е важно само да остане на власт, пренесува германски „Велт“.

Тој наведе дека Путин „треба да изгуби сè“ и „да одговара за злосторствата“.

Навални почина денеска во затворска колонија во автономниот округ Јамало-Ненецки на 48-годишна возраст.

Канцеларијата на Федералната казнено-поправна служба на Русија за автономниот округ Јамало-Ненецки соопшти дека по прошетката, Навални се чувствувал лошо и изгубил свест, по што бил неуспешно реанимиран, а причината за смртта се утврдува.

Навални отслужуваше 30-годишна затворска казна во рускиот регион под обвинение за екстремизам и измама, а беше познат како остар критичар на Кремљ.

To top