Свет хилари клинтон

За Хилари Клинтон, Нетанјаху е „недоверлив“ и мора да си оди

Поранешната американска државна секретарка Хилари Клинтон во средата го коментираше начинот на кој израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се справува со војната меѓу Израел и Хамас и повика на негово соборување од позицијата.

За Хилари Клинтон, Нетанјаху е „недоверлив“ и мора да си оди

Поранешната американска државна секретарка Хилари Клинтон во средата го коментираше начинот на кој израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се справува со војната меѓу Израел и Хамас и повика на негово соборување од позицијата.

„Нетанјаху треба да си оди. Тој не е доверлив лидер. Нападот [7 октомври] се случи додека тој е на функција. Тој треба да замине, и ако е пречка за прекин на огнот, ако е пречка за истражување што треба да се направи следниот ден, тој апсолутно треба да си оди“, изјави Клинтон во интервју за MSNBC.

Не е јасно дали Клинтон смета дека Израел треба да ја прекине својата воена кампања под сегашните околности, изразувајќи силна поддршка за своите воени напори во минатото.

„Посакуваме да има прекин на огнот. Ако Хамас се согласи на прекин на огнот, ќе има прекин на огнот“, рече таа.

Хамас бараше прекин на огнот, но постави строги барања, вклучително и прекин на огнот, за ослободување на заложниците што сè уште ги држи за кои Израел рече дека не може да се согласи. Израел соопшти дека ќе ја продолжи војната додека режимот на Хамас не биде соборен и заложниците не се ослободат.

Запрашана за односот на американскиот претседател Џо Бајден со Нетанјаху, поранешната демократска претседателска кандидатка и прва дама рече: „Мислам дека Бајден направи сѐ што можеше да направи за да одговори на легитимните грижи на израелскиот народ по 7 октомври.

„Но, мислам дека исто така е јасно дека Бајден прави сѐ што може за да влијае на Нетанјаху“.

Клинтон го бранеше однесувањето на Израел, истакнувајќи дека Хамас ја започна војната и дека Израел има право да се брани во рамките на законите на војната.

„Погледнете што направи Русија со Украина, уништувајќи болници, училишта, израмнувајќи цели градови, киднапирајќи деца. тоа е ужасно. Кога сте агресор, како што беше Хамас на 7 октомври, или како Русија во февруари 2022 година, што правите со агресор? Мора да ги запрете“, рече таа.

„Фер е да се каже дека Хамас не се грижи за цивилите кои се убиваат и од Хамас или преку воените операции од страна на Израел. Хамас не прави ништо за да ги заштити Палестинците“, додаде Клинтон.

Клинтон имаше состанок во декември со семејствата на заложниците во Њујорк каде рече дека ослободување на заробениците треба да биде главен приоритет. Во тоа време, таа исто така го обвини Нетанјаху дека е премногу загрижен за неговиот политички опстанок во многу бурното време за Израел.

За време на нејзиното интервју за MSNBC, Клинтон беше прашана и за пропалестинските протести што се одржаа во многу колеџи во САД, вклучувајќи го и Универзитетот Колумбија во Њујорк, каде што таа предава.

„Има правила за протест и мислам дека треба да се постават заштитни огради“, рече таа. „Треба да добиете дозвола за да имате настан или марш овде во Њујорк. Не велам дека е лесно затоа што не е. Луѓето кои ги прекршуваат правилата треба да сносат одговорност. Не можете да водите одговорна дебата за која и да е вашата гледна точка, ако врескате еден на друг“.

Забелешките на Клинтон дојдоа додека актуелниот американски државен секретар Ентони Блинкен беше во Израел на средби со лидерите, за време на кои тој изрази остри критики за хуманитарната ситуација во Газа, велејќи дека Израел не смее да го „дехуманизира“ цивилното население во палестинската енклава.

To top