Свет Брзата помош доцнела 2 часа

Уште една мистериозна смрт: Почина синот на „единствениот човек на кој Путин му верува“

„Човекот паднал на креветот и изгуби свест. Луѓето околу него го спуштиле Иван на подот и се обиделе да го реанимираат“ – соопшти Телеграм, додавајќи дека брзата помош возела два часа обидувајќи се да го најде.

Уште една мистериозна смрт: Почина синот на „единствениот човек на кој Путин му верува“

Иван Сечин, син на директорот на рускиот државен нафтен гигант Роснефт, Игор Сечин, познат како „единствениот човек на кој Путин му верува“, починал на 5 февруари на 35-годишна возраст.

Смртта на Сечин, кој работеше за Роснефт од март 2014 година, не била пријавена додека Леонид Невзлин, протеран руски олигарх и критичар на рускиот претседател Владимир Путин, не го сврте вниманието на уписот во националниот регистар на имоти.

Уписот во регистарот се вози на Иван Игоревич Сечин, роден во 1989 година, кој живеел во зграда претходно опишана како „куќа за соработниците на претседателот Путин“, објавија независните руски медиуми.

Во објава на Фејсбук, Невзлин, поранешниот шеф на нафтениот гигант Јукос, ја опиша веста како „чудна случајност“.

За смртта на Сечин објавија и медиумите ВЧК-ОГПУ, кои наводно имаат привилегирани информации од руските безбедносни сили. Повикувајќи се на неименуван извор, беше објавено дека околу 4:30 часот на 5 февруари, Сечин „се пожалил дека не се лувствува добро и се гуши“.

„Човекот паднал на креветот и изгуби свест. Луѓето околу него го спуштиле Иван на подот и се обиделе да го реанимираат“ – соопшти Телеграм, додавајќи дека брзата помош возела два часа обидувајќи се да го најде.

„Кога брзата помош пристигна на местото на настанот, лекарите можеа само да констатираат дека Иван е мртов“ – соопшти ВЧК-ОГПУ, подоцна додавајќи дека причина за смртта е „згрутчување на крвта“.

To top