Свет состанок зад затворени врати

Советот за безбедност на ОН вечерва ќе одржи состанок по загинувањето на стотина Палестинци во денешниот напад во Газа

Итен состанок побарал Алжир, според неименуван дипломатски извор.

Советот за безбедност на ОН вечерва ќе одржи состанок по загинувањето на стотина Палестинци во денешниот напад во Газа

Советот за безбедност на ОН вечерва ќе одржи состанок зад затворени врати по смртта на околу сто лица, според податоците на Хамас, за време на дистрибуцијата на помош во храна во Појасот Газа, пренесуваат западните агенции.

Итен состанок побарал Алжир, според неименуван дипломатски извор.

Според палестинските медиуми, повеќе од сто Палестинци загинале, а 760 се повредени во нападот на израелската армија врз луѓе кои чекале во ред за да добијат храна.

Израелски официјални претставници, пак, тврдат дека повеќето од жртвите го загубиле животот во стампедо, како и дека некои луѓе биле прегазени од камиони за снабдување.

Израелската армија призна дека нејзините војници пукале кон некои Палестинци кои трганел кон војниците и тенкот на контролниот пункт.

To top