Свет мексико

Смртоносен топлотен бран во Мексико, починаа 155 лица

Бројот на жртвите од топлотниот бран што зафати голем дел од територијата на Мексико не престанува и дури се засилува, достигна 155 загинати, со триесет смртни случаи регистрирани во периодот од 13 до 18 јуни, соопшти вчера Министерството за здравство.

Смртоносен топлотен бран во Мексико, починаа 155 лица

Бројот на жртвите од топлотниот бран што зафати голем дел од територијата на Мексико не престанува и дури се засилува, достигна 155 загинати, со триесет смртни случаи регистрирани во периодот од 13 до 18 јуни, соопшти вчера Министерството за здравство.

Најмалку 2.567 случаи на здравствени проблеми поради „екстремни температури“ се регистрирани од 17 март, според нивниот неделен билтен, во услови на екстремна жештина (март-октомври).

Топлината е исклучително смртоносна во државата Веракруз (источно), покрај Мексиканскиот залив (56), во Табаско, на полуостровот Јукатан (18), како и во три северни држави (Тамаулипас, 17, Нуево Леон, 12 , Сан Луис Потоси, 11).

Смртоносниот топлотен бран што ги погоди САД, Мексико и земјите од Централна Америка кон крајот на мај и почетокот на јуни стана 35 пати поверојатен поради климатските промени , процениле во четвртокот експертите од мрежата за известување на World Weather Attribution (WWA).

Во Мексико, неколку градови поставија рекорди, вклучувајќи го и главниот град (34,7°C на 25 мај).

Поради високите температури и недостигот на дожд, нивото на водата во браните останува многу ниско, а езерата се на пат да пресушат.

Но, ситуацијата нагло се промени оваа недела, бидејќи тропската бура Алберто донесе обилни дождови во кои загинаа четири лица – меѓу кои три деца – во североисточната држава Нуево Леон.

Министерството за здравство предупредува дека голем дел од земјата ќе продолжи да трпи многу високи температури, кои може да достигнат дури и 45 ° Целзиусови во Долна Калифорнија (северозападна).

Десетици мајмуни угинаа во шумите на Табаско и Чиапас (југ), каде беа забележани температури повисоки од 40 Целзиусови степени.

To top