Свет

Русија: Случајот против Гершкович ќе се води зад затворени врати

Случајот во Русија против приведениот американски новинар Еван Гершкович ќе започне на 26 јуни и ќе се одржи зад затворени врати, пренесоа руските медиуми, повикувајќи се на прес-службата на судот.

Русија: Случајот против Гершкович ќе се води зад затворени врати

Случајот во Русија против приведениот американски новинар Еван Гершкович ќе започне на 26 јуни и ќе се одржи зад затворени врати, пренесоа руските медиуми, повикувајќи се на прес-службата на судот.

Обвинителите минатата недела објавија дека судскиот процес против дописникот на Волстрит журнал ќе го сослуша судот во градот Екатеринбург на Урал, каде новинарот беше уапсен во март минатата година под сомнение за шпионажа.

Гершкович ги отфрла обвинувањата.

To top