Свет

Путин: Руските војници мора да го надградат својот успех на бојното поле по падот на Авдеевка

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека руските војници мора да го надградат својот успех на бојното поле во Украина по падот на Авдеевка, за каде што рече дека „украинските војници биле принудени да бегаат во хаос“.

Путин: Руските војници мора да го надградат својот успех на бојното поле по падот на Авдеевка

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу рече дека руската офанзива продолжува и војниците се движат кон запад.

Според Шојгу, руските сили ја презеле контролата врз селото Кринки во Херсонската област.

To top