Свет земјата прогласи петдневна жалост

ПОСЛЕДНА СНИМКА ОД ХЕЛИКОПТЕРОТ НА СМРТТА: Ова се секунди пред да загине иранскиот претседател! (ВИДЕО)

Иранската агенција Тасним објави фотографија, а на социјалните мрежи е објавено и видео на кое се гледа иранскиот претседател Ебрахим Раиси во хеликоптерот во кој доживеа фатална несреќа.

ПОСЛЕДНА СНИМКА ОД ХЕЛИКОПТЕРОТ НА СМРТТА: Ова се секунди пред да загине иранскиот претседател! (ВИДЕО)

Иранските медиуми објавија и фотографија обезбедена од новинската агенција на Исламската Република ИРНА, на која хеликоптерот со иранскиот претседател Ебрахим Раиси полета кон иранската граница со Азербејџан откако претседателот Раиси и неговиот азербејџански колега Илхам Алиев ја отворија браната Киз Каласи.

Претседателот Ебрахим Раиси загина заедно со министерот за надворешни работи на земјата Хосеин Амир-Абдолахиан во хеликоптерска несреќа во неделата во оддалечениот северозапад на земјата, потврдија државните медиуми.

Објавена е и снимка од остатоци од хеликоптер во планински дел на Иран.

Загубата на Раиси – конзервативен тврдокорен и штитеник на иранскиот врховен водач, ајатолахот Али Хамнеи – се очекува да посее дополнителна неизвесност во земја која веќе е под голем економски и политички притисок, со тензии со блискиот Израел.

To top