Свет избори

Обама и Пелоси ќе се здружат во кампањата за реизбор на Бајден

Поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави, Барак Обама, ќе ги здружи силите со поранешната претседателка на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси, во обид да помогне во реизборот на Џо Бајден за претседател на САД.

Обама и Пелоси ќе се здружат во кампањата за реизбор на Бајден

Поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави, Барак Обама, ќе ги здружи силите со поранешната претседателка на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси, во обид да помогне во реизборот на Џо Бајден за претседател на САД.

Тие ќе се здружат во сабота пред 14-годишнината од Законот за пристапна нега, познат како „Обамакер“, еден од најсилните аргументи за реизборот на Бајден.

„Покажува што значи да имаш лидери кои се борат за тебе и прават работи за кои луѓето мислеа дека се невозможни“, рече претседателката на кампањата на Бајден, Џен О’Мали Дилон, пренесува Политико.

Обама и Пелоси ќе учествуваат во серија виртуелни настани заедно, како и настани во живо во Аризона, Џорџија, Мичиген, Њу Хемпшир, Невада, Северна Каролина, Пенсилванија и Висконсин.

Со оглед на тоа што Републиканската партија ги напаѓа имиграцијата, инфлацијата и криминалот, Демократската партија се потпира на здравствената заштита, прашање за кое анкетите покажуваат дека гласачите им веруваат на демократите.

To top