Свет

МОМЕНТОТ КОГА СЕ ТРЕСЕШЕ ТЛОТО ВО ТАЈВАН: Автомобилите среде автопат стоеја во место и потскокнуваа од земјата (ВИДЕО)

МОМЕНТОТ КОГА СЕ ТРЕСЕШЕ ТЛОТО ВО ТАЈВАН: Автомобилите среде автопат стоеја во место и потскокнуваа од земјата (ВИДЕО)

Тајван го погоди земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтер, најсилниот во последните 25 години. Неколку згради беа урнати. Најмалку четворица се мртви, а има и затвореници.

Телевизиските станици емитуваа снимки од згради како се нишаат во густо населениот источен град Хуалиен, во близина на епицентарот на земјотресот.

Земјотресот, кој предизвика прекин на електричната енергија во главниот град Тајпеј, се случи во 7:58 часот по локално време на длабочина од 15,5 километри од јужниот брег на Тајван, соопшти државната сеизмолошка служба.

Моментот на разорниот земјотрес го снимила автомобилска камера на автопат во источен Тајван. Возилата застануваат откако патот ќе почне да се ниша како да е од гума. Автобусот и автомобилите се одбиваат додека земјата силно се тресе.

To top