Свет

Макрон повторно ја откажа најавената посета на Украина

Макрон повторно ја откажа најавената посета на Украина

Посетата на францускиот претседател Емануел Макрон на Украина треба да се реализира во наредните недели, соопшти француското претседателство, со што уште еднаш е одложена планираната посета на шефот на државата на таа земја.

Макрон првично рече дека планира да ја посети Украина во февруари за да потпише билатерален безбедносен договор со претседателот Володимир Зеленски. Тоа беше одложено бидејќи Зеленски на крајот дојде во Париз да го потпише договорот.

Дипломатите рекоа дека вториот датум бил планиран за почетокот на март пред да биде одложен за подоцна.

„Двајцата шефови на држави се согласија да останат во близок контакт, особено во однос на посетата на претседателот на Украина, која треба да се случи во наредните недели“, соопшти француското претседателство по телефонскиот разговор меѓу двајцата лидери.

To top