Свет видео снимено пред затворот

Мајката на Алексеј Навални побара од Путин да и дозволи да го види телото на нејзиниот син

„Ве повикувам, Владимир Путин, одлуката зависи само од вас. Дозволете ми конечно да го видам мојот син“, рече Људмила Навалнаја во видео снимено пред затворот на Арктикот, каде почина нејзиниот син.

Мајката на Алексеј Навални побара од Путин да и дозволи да го види телото на нејзиниот син

Људмила Навални, мајката на починатиот руски опозициски лидер Алексеј Навални, побарала од рускиот претседател Владимир Путин да го предаде телото на нејзиниот син.

„Ве повикувам, Владимир Путин, одлуката зависи само од вас. Дозволете ми конечно да го видам мојот син“, рече Људмила Навалнаја во видео снимено пред затворот на Арктикот, каде почина нејзиниот син.

Канцеларијата на Федералната казнена служба на Русија за автономниот округ Јамало-Ненец на 16 февруари соопшти дека по прошетката на Навални му се слошило и изгубил свест, поради што неуспешно бил реанимиран, а причината за смртта се утврдува.

Навални отслужуваше 30-годишна затворска казна во руски регион под обвинение за екстремизам и измама, а беше познат како остар критичар на Кремљ.

To top