Свет

Израелски тенкови влегоа во центарот на Рафа на југот на Појасот Газа

Тенкови на израелската армија (ИДФ) влегоа во центарот на градот Рафа на југот на Појасот Газа и го зазедоа важниот рид Зоруб што му дава контрола на Израел над границата со Египет сè до морето, јавува Би-Би-Си.

Израелски тенкови влегоа во центарот на Рафа на југот на Појасот Газа

Тенкови на израелската армија (ИДФ) влегоа во центарот на градот Рафа на југот на Појасот Газа и го зазедоа важниот рид Зоруб што му дава контрола на Израел над границата со Египет сè до морето, јавува Би-Би-Си.

ИДФ соопшти дека ја продолжува операцијата против „терористичките цели“ во Рафа, три недели откако ја започна операцијата во тој град.

Жителите на Рафа објавија дека тенкови на ИДФ се наоѓаат во близина на џамијата Ал Авда.

To top