Свет војна

Израел го прифаќа примирјето во Газа, топката е на теренот на „Хамас“

Израел воглавном „повеќе или помалку“ го прифати договорот за прекин на огнот во Газа, ставајќи ја топката на „дворот на Хамас“, рече американски официјален претставник, додека САД почнаа да фрлаат хуманитарна помош во Газа.

Израел го прифаќа примирјето во Газа, топката е на теренот на „Хамас“

Израел воглавном „повеќе или помалку“ го прифати договорот за прекин на огнот во Газа, ставајќи ја топката на „дворот на Хамас“, рече американски официјален претставник, додека САД почнаа да фрлаат хуманитарна помош во Газа.

„Договорот е на маса. Израелците повеќе или помалку прифатија. Шестнеделен прекин на огнот во Газа би можел да започне уште денес, доколку Хамас се согласи да ослободи прецизно дефинирана категорија „ранливи заложници“, изјави американски официјален претставник за очекуваното продолжување на преговорите, веројатно веќе денеска во Каиро.

„Разговорите сè уште се во тек“ за да се запечати договорот пред почетокот на Рамазан, светиот муслимански месец кој започнува за една недела, изјави официјален претставник за AFP кој сакаше да остане анонимен. Според него, во последните недели е постигнат значителен напредок, но како и секогаш „нема договор додека не се договори се“.

„Израелците начелно ги прифатија елементите на договорот“, рече претставникот. Тој прецизираше дека шестнеделното примирје е замислено како „прва фаза“, со цел да се постигне „нешто потрајно“ за да може да се достави хуманитарна помош во многу поголема мера.

Советот за безбедност на ОН во саботата изрази „голема загриженост“ поради недостигот на храна во енклавата и повика на непречена испорака на хуманитарна помош од „голем обем“. Членовите на Советот „ги повикаа сите страни да се воздржат од ускратување на основните услуги на цивилното население во Појасот Газа и хуманитарна помош што е неопходна за нивниот опстанок“, се вели во соопштението.

Вчера, САД го извршија првото пуштање во воздух на пакетот Гази користејќи три авиони Ц-130. Белата куќа соопшти дека воздушните префрлувања ќе продолжат и дека Израел ги поддржува тие акции. Три американски воени авиони фрлија пакети со повеќе од 38.000 оброци во саботата попладне по локално време во Газа, во соработка со Јордан, објави американската команда за Блискиот Исток (Центком).

Во петокот Бајден ја спомена и „можноста за поморски коридор за транспорт на големи количини помош“. Но, тие две опции – испорака на воздух и поморска испорака „не можат да го заменат влезот на помош колку што е можно по копнени патишта“, предупреди висок американски функционер во саботата.

Во екот на предизборната кампања во САД, претседателот Бајден, кој се кандидира за втор мандат, е под притисок на левото крило на неговата партија и муслиманската заедница поради неговата поддршка за Израел.

To top