Свет Иранско правосудство

Иран вели дека „агент на Мосад“ е погубен поради нападот во Исфахан

Иранското Министерство за одбрана го опиша нападот како неуспешен, наведувајќи дека нема жртви и само мала штета на покривот на објектот.

Иран вели дека „агент на Мосад“ е погубен поради нападот во Исфахан

Иранското правосудство објави информации за егзекуцијата на лице за кое тврди дека е агент на Мосад, вмешан во експлозија во комплекс на работилница на Министерството за одбрана во градот Исфахан минатата година.

Според иранските медиуми, егзекуцијата била извршена на 3 март. Во јануари беа егзекутирани четворица Курди обвинети дека се поврзани со нападот. Групата за човекови права „Hengaw“ вели дека никој од петмината не добил правично судење и дека нивните признанија биле добиени со тортура.

Лицето кое беше погубено на 3 март беше обвинето дека билo во контакт со агенти на Мосад, израелската национална разузнавачка агенција, од февруари 2019 година. Во 2022 година, се вели дека лицето помогнало да се олесни шверцот на неколку беспилотни летала во Иран со организирање изнајмување на магацин за складирање на авионот и купување возила за нивно преместување и луѓе. Нападот се случи во јануари 2023 година.

Идентитетот на застреланиот не е соопштен. Лицето побегнало од земјата под лажен идентитет 13 дена по нападот во Исфахан. Тие подоцна биле уапсени од безбедносните сили во „соседната земја“, иако детали за апсењето и конкретната земја во која се случило не беа соопштени.

Иранското Министерство за одбрана го опиша нападот како неуспешен, наведувајќи дека нема жртви и само мала штета на покривот на објектот.

Волстрит џурнал цитира неидентификувани американски претставници кои велат дека Израел го извршил нападот.

Иран забележа серија инциденти во текот на изминатата година, вклучувајќи саботажи и кибер напади, атентати и мистериозни убиства на членови на моќниот Корпус на Исламската револуционерна гарда (ИРГЦ), како и на научници и инженери.

Техеран го обвини Израел, неговиот регионален непријател, за некои од инцидентите.

Израел вели дека неговата стандардна политика е официјално да не коментира за такви инциденти. (МИА)

To top