Свет

Хур го бранеше извештајот за „лошата меморија“ на Бајден пред комисијата на Претставничкиот дом

– Мојата процена во извештајот за веродостојноста на меморијата на претседателот беше неопходна, точна и правична, посочи Хур.

Хур го бранеше извештајот за „лошата меморија“ на Бајден пред комисијата на Претставничкиот дом

Американскиот специјален советник Роберт Хур денеска беше сослушан пред Комитетот за правосудство на Претставничкиот дом, кој е еден од комисиите што спроведуваат истрага за отповикување на американскиот претседател Џо Бајден.

Хур минатиот месец објави извештај во кој наведе дека Бајден има „лоша меморија“.

– Мојата процена во извештајот за веродостојноста на меморијата на претседателот беше неопходна, точна и правична, посочи Хур.

Во извештајот на Хур се посочува и дека тој нема да подигне обвиненија против Бајден за задржување доверливи документи откако ќе ја напушти потпретседателската функција во 2017 година.

Ние, исто така, сметавме дека на судењето Бајден најверојатно ќе се претстави пред поротата, како што тоа го направи за време на интервју со него, како симпатичен, добронамерен, постар човек со слаба меморија, се наведува во извештајот.

Бајден (81) е најстариот човек кој ја извршувал функцијата претседател на САД во историјата. Тој тврди дека има добра меморија.

To top