Свет сад

Бајден: Гласачите се јасно против екстремниот план на Трамп

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека гласовите на милиони Американци се „чуле“ на вчерашните прелиминарни избори и дека гласовите во негова корист покажуваат дека електоратот сака „да возврати на екстремниот план на Доналд Трамп да не врати назад“, пренесува Би-би-си.

Бајден: Гласачите се јасно против екстремниот план на Трамп

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека гласовите на милиони Американци се „чуле“ на вчерашните прелиминарни избори и дека гласовите во негова корист покажуваат дека електоратот сака „да возврати на екстремниот план на Доналд Трамп да не врати назад“, пренесува Би-би-си.

Бајден ги истакна достигнувањата на неговата администрација, вклучувајќи ги работните места и платите, и рече дека нацијата сега се соочува со „јасен избор“ дали да продолжи во истата насока или да го избере неговиот противник на изборите во 2024 година.

Трамп е „фокусиран на сопствената одмазда“, рече Бајден и сака да стави крај на основните слободи, како што е способноста на жените сами да донесуваат одлуки за здравствената заштита.

Тој го заврши својот говор со тоа што ги повика Американците да застанат во одбрана на демократијата. „До секој демократ, републиканец и независен кој верува во слободна и фер Америка: Ова е нашиот момент. Ова е нашата борба. Заедно ќе победиме“.

Доналд Трамп ја поздрави „убавата вечер“ по неговата победа во повеќе држави на републиканските прелиминарни избори во „супер вторник“. „Тоа беше одлична вечер, неверојатен ден“, им рече тој на поддржувачите собрани во неговата резиденција Мар-а-Лаго на Флорида.

Трамп повтори многу од она што го кажа претходно во кампањата и се фокусираше на неговиот веројатен реванш со Џо Бајден, кого го нарече „најлошиот претседател во историјата на нашата земја“.

Републиканскиот фаворит зборуваше и за неговиот мандат 2017-2021 година. , потсетувајќи ги гласачите дека не водел нови војни, пофалувајќи ги неговите односи со Кина и севернокорејскиот диктатор Ким Џонг Ун и тврдејќи дека ја ставил земјата на пат кон енергетска доминација.

Тој вети дека „ќе ни ја врати земјата“ и дека „5 ноември (2024) ќе биде запишан како најважен ден во историјата на нашата земја. „Ти благодарам – МАГА!“, напиша Трамп на својата платформа Truth Social, користејќи го акронимот на својот слоган „Make America Great Again“ и набројувајќи ги државите во кои победи.

Според проекциите на „Си-би-ес“, на т.н „Супер вторник“ Бајден ја освои номинацијата на демократите во 14 сојузни држави – плус Ајова, каде луѓето гласаа по пошта. Тој победи во Алабама, Арканзас, Калифорнија, Колорадо, Мејн, Масачусетс, Минесота, Северна Каролина, Оклахома, Тенеси, Тексас, Јута, Вермонт и Вирџинија.

Се предвидува дека Трамп ќе победи на 12 прелиминарни избори на републиканците – во Алабама, Арканзас, Калифорнија, Колорадо, Мејн, Масачусетс, Минесота, Северна Каролина, Оклахома, Тенеси, Тексас и Вирџинија – што дополнително ќе ја зацврсти неговата силна предност во генералниот пласман пред Ники Хејли, која победи во Вермонт.

To top