Свет

Бајден е сè уште способен за должност, изјави неговиот лекар по годишниот преглед

Американскиот претседател Џозеф Бајден „останува подготвен за должност“, напиша синоќа неговиот лекар откако беше подложен на „годишен претседателски преглед“ додека 81-годишниот шеф на државата бара реизбор.

Бајден е сè уште способен за должност, изјави неговиот лекар по годишниот преглед

-Претседателот Бајден е здрав, активен, робустен 81-годишен маж кој останува способен успешно да ги извршува должностите на претседателството, напишал лекарот Кевин О’Конор во меморандумот на шест страници за здравјето на претседателот по прегледот во Националниот воено медицински центар Волтер Рид кој траеше повеќе од два и пол часа.

Во писмото се додава дека Бајден „се чувствува добро и дека овогодинешното испитување не открило нови проблеми“.

Најстариот претседател во американската историја Бајден би наполнил 86 години до крајот на вториот мандат, доколку го добие.

Но, гласачите пред годинашните избори се загрижени за возраста на Бајден, откако ги видоа неговите вербални грешки, честото кашлање, бавното одење, па дури и падот од неговиот велосипед.

По враќањето во Белата куќа од прегледот, Бајден на официјална средба за неговото здравје изјави дека „нема ништо поразлично од минатата година“ и рече: „Мислат дека изгледам премногу младо“.

Во неодамнешниот извештај на специјалниот советник за истрагата за ракувањето со доверливи документи од страна на Бајден, постојано се наведува дека неговото сеќавање е „магливо“, „нејасно“, „сиромашно“, што Бајден го негираше.

Портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер, вчера изјави дека д-р О’Конор е еден од 20-те специјалисти кои учествувале во прегледот и дека е „задоволна од тоа како се одвивало сè“.

На прашањето зошто Бајден не бил подложен на когнитивен тест како дел од испитувањето, Жан-Пјер рече дека неврологот на О’Конор и Бајден „не веруваат дека му е потребен“.

Белата куќа објави минатото лето дека Бајден почнал да користи уред за „континуиран позитивен притисок на дишните патишта“ ноќе за да му помогне со апнеја при спиење, рече О’Конор во извештајот.

Многу Американци, вклучително и демократите, имаат резерви за реизбор на Бајден за претседател. Само 37 отсто од демократите велат дека Бајден треба да се кандидира за реизбор, во споредба со 52 отсто во 2022 година, според Центарот за истражување на јавните односи Асошиетед прес-НОРЦ.

To top