Свет сад

Бајден директно го поврза повлекувањето на Украина од Авдиивка со неможноста на Конгресот да обезбеди дополнителна помош

Претседателот Џо Бајден, во вчерашниот разговор со украинскиот претседател Володимир Зеленски, директно го поврза повлекувањето на Украина од клучниот град Авдиивка со неможноста на Конгресот да обезбеди дополнителна помош за напорите на земјата да се одбрани од руската инвазија, пренесува Си-Ен-ен.

Бајден директно го поврза повлекувањето на Украина од Авдиивка со неможноста на Конгресот да обезбеди дополнителна помош

Претседателот Џо Бајден, во вчерашниот разговор со украинскиот претседател Володимир Зеленски, директно го поврза повлекувањето на Украина од клучниот град Авдиивка со неможноста на Конгресот да обезбеди дополнителна помош за напорите на земјата да се одбрани од руската инвазија, пренесува Си-Ен-ен.

„Утринава, украинската војска беше принудена да се повлече од Авдиивка, откако украинските војници мораа да рационираат муниција поради намалените резерви како резултат на неактивноста на Конгресот, што резултираше со првите забележителни придобивки на Русија по неколку месеци. Претседателот Бајден ја нагласи потребата Конгресот итно да го усвои нацрт-законот за дополнително финансирање на националната безбедност за повторно снабдување на украинските сили“, се вели во повикот на Белата куќа.

Бајден вчера им рече на новинарите дека не е убеден дека и другите украински градови нема да паднат, додавајќи дека е „неетички“ што САД не даваат поголема помош на украинскиот народ со оглед дека тие се бореле „храбро и херојски“.

„Идејата е дека сега им снемува муниција, а ние си одиме. Сметам дека сето ова е апсурдно и неетички“, рече Бајден во Рехобот Бич, Делавер. „Сметам дека е спротивно на сè што сме како земја“.

Претходно оваа недела, Сенатот го усвои со двопартиска поддршка нацрт-законот за странска помош од 95,3 милијарди долари, кој вклучува 60 милијарди долари за поддршка на Украина. Сепак, претседателот на Претставничкиот дом, Мајк Џонсон, рече дека не планира да го донесе предлог-законот на говорница, а Претставничкиот дом е на двонеделна пауза.

Американските власти неодамна изразија загриженост за руските придобивки во војната, сугерирајќи дека тоа е одраз на забавување на помошта. Портпаролот на Советот за национална безбедност Адриен Вотсон, исто така, во изјава споделена со Си-Ен-Ен рече дека повлекувањето од Авдиивка е директен резултат на застојот на законот за странска помош во Конгресот.

„Ова е цената на неактивноста на Конгресот. Украинците продолжуваат храбро да се борат, но се при крај со залихите. Од клучно значење е Домот да одобри дополнителни средства за Украина без одлагање за да можеме да и обезбедиме на Украина артилериска муниција и друга критична опрема што ѝ е потребна за одбрана на нивната земја“, рече таа.

Повикот на Бајден уследи по сличните претходно во саботата од потпретседателката Камала Харис и Зеленски, кои го повикаа Конгресот да усвои дополнителна помош за Украина, при што Харис ги критикува републиканците во Претставничкиот дом за застој на законодавството.

Додека украинскиот лидер рече дека не го смета недостигот на дополнително финансирање за предавство, тој навести дека Домот е на одмор до крајот на месецот.

„Ве молам, сите, запомнете дека диктаторите не одат на одмор“, рече тој за време на говорот на конференцијата. „Омразата не познава пауза. Непријателската артилерија не замолчува поради процедурални прашања“.

Бајден во петокот ги критикуваше пратениците во Претставничкиот дом за двонеделна пауза, нарекувајќи го тоа „безобразно“ и велејќи им на новинарите дека „дојде време да се засилат“ по смртта на рускиот опозиционер Навални.

Украина се соочува со нов притисок низ источниот фронт во нејзината војна против Русија, надополнет со недостиг на муниција и работна сила. Повлекувањето од Авдиивка ја означува најголемата добивка за Москва откако минатата година го освои градот Бахмут.

To top