Македонија УХМР

Од следната недела нестабилно време со локални поројни врнежи

Според прогнозата, утре ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен јужен, а наместа долж Повардарието повремено засилен ветер од југоисточен правец.

Од следната недела нестабилно време со локални поројни врнежи

УХМР информира дека во почетокот на следната недела на повеќе места времето ќе биде нестабилно со повремени врнежи од дожд, кои локално ќе бидат пообилни и поројни проследени со грмежи.

И во деновите потоа ќе се задржи променливо облачно време со повремени врнежи од дожд со послаб интензитет.

Според прогнозата, утре ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен јужен, а наместа долж Повардарието повремено засилен ветер од југоисточен правец.

Утринските температури ќе се движат од 1 до 7 степени, а дневните од 7 до 17 степени.

Во Скопје ќе променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од југоисточен правец кој краткотрајно ќе засилува. Температурата ќе достигне 15 степени.

Најнови вести од Македонија

To top