Македонија Податоци од Дипломатско конзуларни претставништва, без САД и Канада

Дијаспора: Силјановска Давкова со двојно повеќе гласови од Пендаровски

Дијаспора: Силјановска Давкова со двојно повеќе гласови од Пендаровски

Кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова на седмите Претседателски избори има освоено 359 гласови од дијаспората, а втор по број на гласови е кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски, со 185 гласови, велат податоците од Дипломатско конзуларните претставништва, без САД и Канада.

Кандидатот на ДУИ, Бујар Османи има 182 гласови, Билјана Ванковска кандидатот на Левица доби 158 гласови, Максим Димитриевски кандидатот на ЗНАМ има 66 гласови.

Кандидатот Арбен Таравари на Алијанса за Албанците има 37 гласови, а кандидатот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски доби 18 гласови.

Најнови вести од Македонија

To top