Хроника СВР Битола

Приведен разбојник, со закана ограбил спортска обложувалница

Тој бил приведен и во службен разговор во полициска станица го признал делото.

Приведен разбојник, со закана ограбил спортска обложувалница

На 05.03.2024, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од слобода А.Б.(28) од Битола поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „разбојништво” казниво по член 237 од Кривичниот законик.

Тој се сомничи дека на 09.02.2024 во спортска обложувалница на ул.„Охридска” во Битола со закана кон вработени одзел пари.

По преземени мерки било дојдено до сознанија дека тој е сторителот, по што, подоцна со судска наредба бил извршен претрес во неговиот дом и возило и биле пронајдени предмети за кои постоои сомнение дека се поврзани со делото.

Тој бил приведен и во службен разговор во полициска станица го признал делото.

To top