Хроника дилер

Истрага против дилер на марихуана од Тетово

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став 1 од Кривичниот законик.

Истрага против дилер на марихуана од Тетово

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став 1 од Кривичниот законик.

При претрес во домот во кој престојувал осомничениот 18-годишник на улицата „180“ во Тетово, полицијата пронашла околу 200 грама наркотична дрога – марихуана, распоредена во повеќе помали пакувања наменети за натамошна продажба, како и семки од растението канабис.

Ценејќи дека се исполнети законските основи – опасност од бегство, можност за влијание врз постапката и можност да го повтори делото, надлежниот јавен обвинител до судијата за претходна постапка од Основниот суд во Тетово достави предлог за определување мерка притвор за осомничениот. Судот го прифати предлогот и му определи притвор во траење од 30 дена.

To top