Хроника МВР

500 санкции за сообраќајни прекршоци

На вонреден технички преглед биле упатени 57 возила, а кај 18 биле констатирани технички неисправности.

500 санкции за сообраќајни прекршоци

Во текот на вчерашниот ден (05.12.2023) во периодот од 08.00 до 14.00 часот од страна на секторите за внатрешни работи и патролни тимови составени од полициски службеници од Одделот за униформирана полиција, спроведена е акциска контрола во областа на сообраќајот на територијата на цела држава, при што изречени се 500 санкции за сообраќајни прекршоци. При контролата, санкционирани се 29 возачи поради бесправно управување на возилото, 10 возила биле со неисправен уред за сопирање, а 13 за возење без возачка дозвола…

На вонреден технички преглед биле упатени 57 возила, а кај 18 биле констатирани технички неисправности.

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Поврзани теми

To top