Хроника МВР

176 санкции за брзо возење

-Од нив седум возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, – стои во соопштението.

176 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (02.04.2024) Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 176 возачи, соопштија од МВР.

-Од нив седум возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а четири возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 84 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 92 надвор од населено место, стои во соопштението.

Тие посочија дека сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови и упатија апел до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

To top