Економија берза

ЗЛАТОТО И НАТАМУ СОБОРУВА РЕКОРДИ – достигна 2.450 долари за унца

Златото достигна нов рекорд од 2.450 долари за унца бидејќи зголемениот оптимизам во врска со монетарната политика на Федералните резерви и зголемените геополитички тензии го отворија патот за нов митинг на металот.

ЗЛАТОТО И НАТАМУ СОБОРУВА РЕКОРДИ – достигна 2.450 долари за унца

Златото достигна нов рекорд од 2.450 долари за унца бидејќи зголемениот оптимизам во врска со монетарната политика на Федералните резерви и зголемените геополитички тензии го отворија патот за нов митинг на металот.

Физичкото злато скокна за 1,4% на 2.450,07 долари за унца за време на сесијата, надминувајќи го претходниот внатредневен максимум постигнат во април. До 11:30 часот по EDT, тој се повлече на 2.424,38 долари за унца, за 0,4% добивка.

Американските фјучерси на злато забележаа сличен пораст од 0,5% на 2.429,60 долари за унца, откако претходно истиот ден достигнаа 2.454,20 долари.

Металот го намали високото ниво на земање профит, но изгледите остануваат позитивни и „би може да се нови рекорди“, објасни Фавад Разакзада, пазарен аналитичар во Сити Индекс, во белешката на Блумберг.

Трговците ги зголемуваат облозите во последните сесии дека ФЕД може да ги намали трошоците за позајмување веќе во септември, сценарио кое би го засилило златото бидејќи не плаќа камата.

Послабиот долар му обезбеди дополнителна поддршка на благородниот метал. Неодамнешните објави на економските податоци покажаа дека економското закрепнување на САД забавува, што може да ја намали инфлацијата и да ја намали потребата за продолжена цврста монетарна политика, според Разакзада.

Пошироки макроекономски двигатели се исто така во игра за благородни метали и други артикли како што е бакарот.

Статусот на златото како сигурно прибежиште се најде во центарот на вниманието по веста дека иранскиот претседател Ебрахим Раиси, кој нашироко се смета за кандидат да стане следниот врховен водач на земјата, загина во хеликоптерска несреќа во неделата. Неговата смрт дојде во време на превирања на Блискиот Исток поради војната во Газа.

Последниот инцидент додава чувство на зголемени геополитички ризици ширум регионот, откако танкер за Кина, беше погоден со ракета на Хутите во Црвеното Море во саботата.

Кинескиот лидер Си Џинпинг и рускиот претседател Владимир Путин претходно, минатата недела ветија дека ќе работат заедно против, како што ги нарекоа „деструктивните и непријателски“ САД. И малку стоки биле толку погодени од нивната политика како златото.

Само неколку дена подоцна, во понеделникот оваа недела, цената на благородниот метал се искачи на рекордно високо ниво од 2.450 долари за тројска унца – зголемувајќи ги своите добивки на 25 отсто од 5 октомври, непосредно пред избувнувањето на конфликтот на Блискиот Исток. Тоа е митинг кој е поткрепен со распадот на глобалниот монетарен систем, бидејќи нациите како Русија и Кина се обидуваат да ја олабават својата зависност од американскиот долар.

Меѓутоа, со тргувањето со средства за безбедно засолниште на ова највисоко ниво на сите времиња, Крис Форган, менаџер на портфолио со повеќе средства во Fidelity, вели: „Прашањето од милион долари, како инвеститор, е: дали сè уште е оправдано?

Хеџ фондовите кои тргуваа со Comex фјучерсите ги зголемија оптимистичките облози за злато на тринеделен максимум во неделата што завршува на 14 мај, според податоците на Комисијата за тргување со фјучерси на стоки.

Добивките сугерираат дека физичкото злато излегло од она што беше прилично тесен опсег на тргување во последниве недели во услови на недостаток на јасност околу патеката на стапката во САД. Цените годинава се повисоки за околу 17%.

Помеѓу факторите кои влијаат на цената на златото е и фактот дека централните банки ги зголемуваат резервите на злато во своите резерви со невидена стапка од почетокот на 2022 година, за да ја зголемат својата отпорност против западните санкции кои би можеле да го нарушат приматот на американскиот долар во глобалната трговија.

Според Светскиот совет за злато, индустриска групација, официјалните институции предводени од Кина ги направија своите најголеми купувања на злато во почетокот на годината – купувајќи 290 тони метал во првите три месеци. Потегот на Западот да замрзне околу половина од руските резерви од 600 милијарди долари, кои се деноминирани во американски долари и евра, во пресрет на инвазијата на Путин на Украина, беше главниот катализатор за куповната треска.

Додадено на тоа беше наклонетоста за купување злато од страна на кинеските потрошувачи, бидејќи пазарот на недвижности и локалните пазари на капитал разочаруваат, а загриженоста постои поради тврдоглавата инфлација и високите нивоа на глобален долг. Сето ова ја зголеми цената на благородниот метал.

И покрај тоа што очекувањата за намалување на каматните стапки во САД се вратија назад во последните месеци, златото продолжи да рика повисоко.

Џон Рид, главен пазарен стратег во WGC, вели дека ова укажува дека причините поради кои луѓето купуваат злато „всушност не се многу поврзани со американскиот и западниот финансиски пазар“.

Неодамнешното рели се прелеа и на други метали, вклучувајќи го и неговото сестринско метално сребро, кое претходно се искачи на највисокото ниво уште од декември 2012 година.

To top