Економија берза

Нови рекорди на Волстрит, фокусот на Nvidia

На Волстрит во вторникот, како и претходните денови, силно пораснаа цените на акциите на технолошките компании, особено на „Nvidia“, па S&P 500 и Nasdaq индексите достигнаа нови рекордни нивоа.

Нови рекорди на Волстрит, фокусот на Nvidia

На Волстрит во вторникот, како и претходните денови, силно пораснаа цените на акциите на технолошките компании, особено на „Nvidia“, па S&P 500 и Nasdaq индексите достигнаа нови рекордни нивоа.

Индексот Dow Jones зајакна 0,15 отсто, на 38.834 поени, додека S&P 500 порасна за 0,25 отсто, на 5.487 поени, а Nasdaq 0,03 отсто, на 17.862 поени.

Вчера, како и минатата седмица, најмногу пораснаа цените на акциите на производителите на чипови и технолошки компании, па S&P 500 и Nasdaq достигнаа нови рекордни нивоа.

Иако немаше нови значајни вести, цената на акцијата на „Nvidia“ скокна за 3,5 отсто, со што производителот на чипови стана најголема компанија во светот по пазарна капитализација, надминувајќи го „Microsoft“. Благодарение на еуфоријата во врска со развојот на вештачката интелигенција, цената на акциите на „Nvidia“ скокна за повеќе од 170 отсто од почетокот на годината, па така пазарната вредност на компанијата достигна 3.220 милијарди долари.

Акциите на другите производители на чипови, како што се „Micron Technology“ и „Qualcomm“, исто така, поскапеа.

„Сè се врти околу приказната за вештачката интелигенција“, вели Тај Дрејпер, советник во компанијата „Beacon Capital Management“.

Инвеститорите вчера ги охрабрија и податоците за растот на потрошувачката во САД во мај за само 0,1 отсто на месечно ниво, помалку од очекуваното. Забавувањето на растот на потрошувачката може да го забави економскиот раст и да ги ослаби инфлаторните притисоци.

Тоа даде одредена поддршка на пазарните шпекулации дека американската централна банка би можела двапати да ги намали каматните стапки пред крајот на годината, иако минатата седмица беа објавени проценките на претставници на Fed дека очекуваат едно намалување на стапката бидејќи инфлацијата останува далеку над целта на Fed од 2 отсто. .

Цените на акциите вчера пораснаа и на европските берзи. Лондонски FTSE индекс зајакна за 0,60 отсто, на 8.191 поен, додека франкфуртски DAX порасна за 0,35 отсто, на 18.131 поен, а париски CAC 0,76 отсто, на 7.628 поени.

To top