злоупотреба

Пронајдени се 42 резултати на тема „злоупотреба“
Хроника

Кривична пријава против две лица за злоупотреба на службената положба и овластување, фалсификување службена исправа и употреба на исправа со невистинита содржина

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против М.К.(47) од Скопје поради постоење основи...
Македонија

Извршил дури 87 успешни трансакции од неговата картичка – Штипјанец шокиран кога видел колку пари му биле извадени без да знае

На 22.04.2022, по преземени мерки и активности, СВР Штип расчисти кривично дело по чл.251 ст.2 од Кривичниот законик, за кое постојат основи...
Хроника

Продавач со својот телефон фотографирал податоци од платежни картички, па потоа заедно со уште едно лица ги искористувале за плаќање на сметки и нарачки на производи

СВР Скопје– Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против А.Ѓ.(23) и А.Ѓ(25), двајцата од с.Рашче, скопско,...
Вести

Михаилов: Во очи на вториот круг во „Македонски шуми“ се врши злоупотреба на службената должност од страна на голем број вработени и огромен притисок врз населението!

Се вршат класични ЗЛОУПОТРЕБИ на службените должности од страна на голем број вработени во шумарството и огромни притисоци врз населението!,...
Хроника

23 годишно момче објавило на Инстаграм фотографии од девојка која му ги праќала во пораки – еве каква казна доби

СВР Тетово поднесе кривична пријава против В.И.(23) од Тетово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...
Хроника

Кривична пријава против маж од скопско – ја злоупотребувал дозволата од работа за движење во полициски час

ОВР Струга поднесе кривична пријава против Х.А.(35) од с.Радуша, скопско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување...
Вести

Петрушевска: Институтот за демократија во својот Извештај констатира злоупотреба на европското знаме во Собранието

ЗЛОУПОТРЕБА НА ЕВРОПСКОТО ЗНАМЕ -Институтот за демократија, во својот полугодишен Извештај констатира злоупотреба на европското знаме...