задушница

Пронајдени се 49 резултати на тема „задушница“
Вести

Денеска и утре е Задушница – во чест на душите на мртвите, доколку не можете да отидете на гробишта направете го ова!

Православните христијани во петок и сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест...
Вести

ОВОЈ НАЈГОЛЕМ ГРЕВ НЕ ГО ПРАВЕТЕ ВО САБОТА: Ни доаѓа митровденската задушница, еве ги обичаите пред големиот празник во недела

Православните христијани во сабота ја одбележуваат Митровденската задушница во знак на сеќавање на починатите. Црквата пропишала...
Вести

Велешкото обвинителство отвори предмет по повикот за масовна посета на храмовите за верскиот празник Задушница

Основното јавно обвинителство Велес  отвори предмет по допрен глас по објавите во медиумите и јавното соопштение на митрополитот Агатангел...