тутун

Пронајдени се 72 резултати на тема „тутун“
Вести

Трипуновски: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ од Пелагонија преку пратеници иницираат забрана на увоз на тутун со цел на тутунарите да им се помогне

Вчерашниот состанок е резултат на повеќе состаноци кои што се одржаа на ниво на локалната самоуправа во изминатиов период, само за потсетување...
Вести

Ристески: ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи измени на законот за тутунот за да се заштитат тутунопроизводителите, додека не се откупи домашниот да нема увоз на тутун

Бидејќи актуелниот закон за тутунот е генератор на проблеми на тутунопроизводителите, ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе предлог закон да додека...
Вести

Мицкоски: Ќе иницираме нов закон со кој ќе се забрани увоз на тутун се додека и последното ливче тутун од македонските производители не биде откупено

Во парламнтот ќе иницираме предлог закон за тутунот, односно да не се купува од надвор се додека не биде откупеено последното ливче...
Вести

Ристов: Откупната цена на тутунот не е за дискутирање, инспекторатот за земјоделство да излезе и да ги штити интересите на тутунарите

Градоначалникот на општина Конче Златко Ристов во вечерното гостување во емисијата Што не е јасно на ТВ Алфа рече дека тутунарите изминатите...
Вести

Трипуновски: Цената на тутунот не ги покрива ниту основните животни потреби, инспекторатот да излезе на терен и да внимава на манипулации

Цветан Трипуновски, претседател на Комисија за земјоделие на ВМРО-ДПМНЕ денеска заедно со градоначалниците од општините каде има производство...
Вести

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе иницираат законски промени: Да се забрани увоз на тутун додека не се откупи домашниот

Градоначалниците од регионите во кои се одгледува тутун и е една од поглавните егзистенцијални гранки во општините, денес се собраа...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ ќе забрани увоз на тутун дури не се откупи последната количина од домашното производство, така ќе се заштитат македонските тутунари од грабеж

Тутунот е стратешка земјоделска култура од која живеат десетици илјади семејства во Македонија. Власта на Заев покажа дека не се грижи...
Вести

ФОТО: Трагични глетки од откупните пунктови за тутун во Битола – до кога оваа слика ќе биде секојдневие за пелагониските тутунари?

Километарски колони за предавање на “жолтото злато” за “без пари” – “Патот до пропаста” трасиран од неспособните власти за кои...
Вести

Арсовски: Молк од Антикорупциска и јавно обвинителство за шверцот на 100 тони на тутун во време кога Николовски е министер за земјоделие

Граѓаните немаат доверба во институциите на Република Македонија кои пак се слепи послушници на криминалот и криминалците на власта...
Вести

Арсовски: Шверцот на 100 тони тутун се случил противзаконски кога министер бил Љупчо Николовски, царинските службеници унапредени на раководни позиции

Упорно повеќе од 2 недели молчи Љупчо Николовски за шверцуваниот тутун на граничниот премин Деве Баир. Ова е скандал кој што го извадивме...