судство

Пронајдени се 60 резултати на тема „судство“
Вести

Калајџиев: Власта признава дека има политичко влијание во судството и тоа е политичко самоубиство во нашите аспирации за ЕУ

Ова е политички наметнато без да се размисли правно. Една нормална власт кога би сакала да реши ваков проблем, би му посветила повеќе...
Вести

Трајанов и Давидовиќ: Се лицитираше ветинг, операција метла, но не се спроведе ништо, имаме некредибилен судски систем и политички затвореници

Ништо не се прави на полето и ништо не се презема за да се сменат работите во судството. Впрочем она што се лицитираше ветинг, не знам...
Вести

Колку е способна власта да спроведе дигитализација на судството во момент кога граѓаните немаат доверба во судските власти?

Министерот за правда Бојан Маричиќ, од Брисел најави дека ќе се дигитализираат над 100 судови во земјата. Реформите во правосудството...
Вести

Ковачки: Прочистувањето на судството е само празна флоскула, ако се искрени нека ја расчистат најголемата рекетарска афера во Македонија

Ќе го прочистувале судството. Празни флоскули и оправдување за чистки на сите што не им се под контрола, или со други зборови начин за...
Вести

Мицкоски до Заев: Поддржете испитување на имотот на политичарите и ќе видиме како се става во употреба бројчаникот со сумите на одземениот имот

Во изминатиов период и Зоран Заев и СДСМ имаа време да го покажат сето ова што го зборуваат за ветинг во редовите на правосудството....
Вести

Николовска: Власта е силно инкорпорирана во судството и тоа е основна причина за недоверба на граѓаните во судиите и јавните обвинители

Довербата во судските институции граѓаните ја добиваат и ја губат во зависност од тоа како се извршува работата во тие институции. Она...
Вести

Стоилковски: Заев да каже за што ги потрошил парите од Дака и дали го полни правосудството со негови луѓе за да бега од правдата

Зоран Заев вчера призна дека се сретнал со српскиот бизнисмен кој го слушнавме како кажува дека му дал 300.000 евра. Заев мора да собере...