реформи

Пронајдени се 36 резултати на тема „реформи“
Вести

ВМРО-ДПМНЕ ќе спроведе вистински реформи во образованието кои ќе значат подигање на дигнитетот на наставниците и зачувување на предметите

Вчера вечер ВМРО-ДПМНЕ организираше трибини на тема состојбите во образованието на кои говореа проф. д-р Весна Јаневска, вон. Проф. Томе...
Вести

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи никакво менување на учебниците, притисокот од страна нека го прават во Бугарија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за неделникот „Фокус“ посочи дека ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи никакво менување...
Вести

Мицкоски: Колку побргу оваа Влада замине толку побрзо ќе дојдат вистински реформи во образованието, родителите ја имаат мојата поддршка против квази реформите на Царовска

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари посета во Штип при што одговараше и на прашања на медиуми. Едно од прашањата...
Вести

Митева: Експериментите во образованието продолжуваат, дали Царовска е упорна во намерите за укинување на учебниците во основното образование?

Експериментите во образованието продолжуваат. Додека се уште имаме ученици кои немаат услови да ја следат онлајн наставата и се насочени...
Вести

Царовска незаинтересирана да ги слушне аргументите на родителите, своеглаво ги турка најавените реформи во образованието 

Министерката за образование, Мила Царовска нема да ги слушне критиките и аргументите на родителите кои остро се спротивставуваат на...
Вести

Николоски: Дали реформите со дигитализацијата се поради лукративни цели на Царовска кои ќе чинат десетици милиони годишно?

Да ја прашам Мила Царовска дали реформите со дигитализација се од лукаративни цели. Не може Царовска да се разбуди едно утро и да добие...
Вести

Mисајловски до Царовска: Граѓаните се собираат за протести, а вие полни со ароганција и на сила сакате да го донесете законот со знаме на ЕУ

На денешната седница во Собранието, на собраниската говорница, пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски се обрати кон...
Вести

Вархеји од Тирана: Албанија ги исполнува условите за почеток на преговори со ЕУ, Македонија да продолжи со реформите

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, изутринава на Тиранскиот Форум изрази силна поддршка за отворањето на преговори со Албанија,...
Вести

Манева-Чупеска: Царовска прво да воведе реформи во самото министерство, а во образовниот процес не треба да се брза

Мислам дека целата оваа концепција и стратегија, морам да признам дека премногу агресивно се наметна во интелектуалната јавност. Ние...
Вести

Ласовска: Реформите во образованието мора да бидат на став создаден од експерти во таа област, а не партиски експеримент на Царовска

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денес на Комисијата за образование, наука и спорт побара повлекување на концепцијата за реформи во...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Откако не и успеа манипулацијата со финскиот модел, Царовска сака предметот историја да го избрише на насилен талибански начин

Царовска ако сака и во својот Гучи шал од 370 евра нека ја обвие својата намера за наводни реформи, пак не може да ја покрие политичката...
Вести

Биолозите, хемичарите, технолозите и физичарите со забелешки на најавените реформи на Царовска во образованието

Македонското биолошко друштво (МБД), Сојузот на хемичари и технолози на Македонија (СХТМ) и Друштвото на физичари на Македонија (ДФРМ),...