празници

Пронајдени се 62 резултати на тема „празници“
Занимливости

ПОСЛЕ ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНИЦИ, ДА ЗАБЛЕСКА КУЌАТА! 3 брзински трикови како да го исчистите домот – нема ни да се чувствувате уморни!

По правило, после секој празник ни останува да ја средиме куќата до најситен детал, а во тоа ќе ви помогнат овие трикови. Работевте околу...
Вести

ЌЕ ОДМАРАМЕ 5 ДЕНА ВО РОК ОД ЕДНА НЕДЕЛА – еве ги неработните денови кои ни доаѓаат наскоро, потоа следниот споен викенд дури за два месеци!

Ни доаѓа најголемиот христијански празник Велигден, а со тоа и споен викенд и неработни денови во нашата земја. Ќе одмараме четири дена,...
Вести

ЌЕ РАБОТИМЕ УШТЕ МНОГУ ДО СЛЕДНИОТ НЕРАБОТЕН ДЕН – за споен викенд ќе чекаме цели три месеци, еве ги неработните денови до крајот на годината

Во 2022 година македонските граѓани ќе имаат четири продолжени викенди. Од вкупно 11 неработни денови за сите граѓани, пет се поврзуваат...
Храна и пијалаци

ЈАДЕТЕ ПАМЕТНО: Еве неколку ТРИКОВИ како да уживате во ПРАЗНИЧНАТА ТРЕПЗА без да се здебелите ниту грам!

Започна за многумина еден од најубавите периоди од годината. Божиќ е сѐ поблиску, куќичките се полни со храна на која е тешко да се одолее,...
Занимливости

КАКО ШТО ПОЛЕСНО ДА ГИ НАМАЛИТЕ ВИШОКОТ КИЛОГРАМИ ПО ПРАЗНИЦИТЕ? Ако сте претерале со колачите и сармата, ова е за вас

Не мора да се придржувате до ригорозна диета за да се вратите на старата тежина, доволно е да ги следите овие осум совети. Тешко е да им...
Економија

ВО ПРЕСРЕТ НА ВЕЛИГДЕН: Цените на пазарите сѐ повисоки, јагнешко месo тешко се наоѓа – дали ова ќе продолжи и по празниците ?

Во пресрет на Велигден традиционално цените на зелените пазари се повисоки, а тешко се стигнува и до јагнешко. Недостигот од јагнешко...
Вести

Г.г. Стефан: Пандемијата докажа колку е човекот немоќен, но најстрашната пандемија е тоа што луѓето заборавија да Го љубат Бога и да ги љубат луѓето

Состојбата која целиот свет ја преживува, со пандемијата, ни докажа колку човекот е немоќен, и покрај сета своја самоувереност и покрај...