Петар Ристески

Пронајдени се 55 резултати на тема „Петар Ристески“
Вести

Ристески: Власта се обидува да ја користи својата дискрециона моќ за да ги постави оние послушници кои ќе судат по нивен терк, ВМРО-ДПМНЕ тоа нема да го дозволи

И на граѓаните и на стратешките партнери им е глава од реториката на власта. Треба да се изберат квалитетни кадри во судство и обвинителство,...
Вести

Ристески: Власта декларативно се залага за борба против корупција и криминал, а за први лица на Судскиот совет, обвинителство се бираат луѓе од партиски штабови

Пред да дадам оценка ќе кажам дека вакви тимови на експерти од САД има во две држави и тоа се Авганистан и Македонија. Овој податок...
Вести

Ристески до власта: Дали зад обвинувањата кон опозицијата за наводно кочење на предложените законски измени всушност се сокрива лошата состојба во Буџетот

„Секогаш ние како пратеничка група сме застанувале во интерес на граѓаните на Република Македонија. Така ќе биде и денес по основ на...
Вести

Ристески: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со поддршка за Законот за изменување и дополнување на Законот за земјоделство и рурален развој

И покрај сите дезинформации поврзани со Предлог на Закон за изменување и дополнување на Законот за земјоделство и рурален развој, по...
Вести

Ристески: Владата на СДСМ и ДУИ работи недомаќински, нечесно и е неспособна да го реализира ветеното пред граѓаните

Ако вашата Влада работела чесно и квалитетно, денес вие требаше да направите да не можеме да дојдеме до збор ние. Да се фалите со реализираните...
Вести

Ристески: Разрешување на пратеник од работно тело без одлука на комисија за избори и именувања е врв на недемократијата на СДСМ и ДУИ

На денешната седница во Собранието на Република Македонија пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Петар Ристески истакна дека разрешување...
Вести

Ристески: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе Предлог за закон за изменување и дополнување на Законот за тутун

Денес Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе Предлог за закон за изменување и дополнување на Законот за тутун, производи од тутун...
Вести

Ристески: ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи измени на законот за тутунот за да се заштитат тутунопроизводителите, додека не се откупи домашниот да нема увоз на тутун

Бидејќи актуелниот закон за тутунот е генератор на проблеми на тутунопроизводителите, ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе предлог закон да додека...
Вести

Ристески: Нема да дозволиме власта да продолжи да ужива во комфор и црвени теписи, а земјоделецот да се дави во пот и солзи

Земјоделците повторно ќе бидат на удар и во 2022 година. Во најважниот програмски документ, предлог на буџет за 2022 година, кој го предлага...
Општини

Ристески: Дали Сугарески ги продолжува политиките на Јованоски на бесправното градење на објекти од страна на блиски роднини ?

Во текот на изборната кампања, се изнаслушaвме и изначитавме како Горан Сугарески сето свое знаење, вештини и искуство ќе ги ставел во...
Вести

Ристески: Патот каде што се сликаа двата кандидати на СДСМ за градоначалници на Прилеп денес повторно празен, активност нула

Нема камери – нема работници! После вчерашната предизборна парада , од која двата кандидати за кандидат за Градоначалник на Прилеп...
Вести

Ристески до Заев: Дали поради фактот што членови на вашата фамилија се поврзуваат со фирмата од каде потекнува запленетата дрога Спасовски е се уште министер?

На денешната собраниска седница обраќање имаше пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Петар Ристески кој кажа дека е огромен скандал...
Вести

Ристески: Обвинителството да истражи дали Венко Филипче го прекршил законот за јавни набавки со испалќање на авансот за кинеските вакцини

На денешната седница во собранието пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Петар Ристески во однос на предлог на дополнување на законот...
Вести

„Дали Заев и Филипче потрошија 1 милион денари за летот со хеликоптер и колку вакцини ќе се набавеа со тие пари“?

Вчера во денот кога починаа 50 наши сограѓани од КОВИД-19, Заев и Филипче летаа со хеликоптер. Доколку наместо за Заев и Филипче хеликоптер...