овошје

Пронајдени се 42 резултати на тема „овошје“
Храна и пијалаци

Ова овошје е мелем за многу тегоби: Ги чисти белите дробови, го намалува холестеролот, ја подобрува крвната слика

Дуњата содржи изобилство на витамини, а во народната медицина се користи со децении. Пред сè се користи за ублажување на кашлицата и...
Живот и стил

Ова овошје ја зголемува плодноста кај мажите, го намалува крвниот притисок и спречува прогресија кај ракот

Праските можат да ја зголемат плодноста кај мажите, да го намалат крвниот притисок и да спречат појава и понатамошна прогресија на ракот,...
Храна и пијалаци

Семките на овие овошја секогаш ги фрламе, а правиме голема грешка: Дознајте како му помагаат на нашето здравје

Општо е познато дека овошјето е исклучително важно за нашето здравје, но она што помалку луѓе го знаат е дека се што содржи овошјето...
Храна и пијалаци

Овој зеленчук и овошје го обновува и хидрира организмот за време на жешките летни денови, на овој начин ги надополнувате витамините

Во текот на летото, поради големата топлина, дефинитивно мора да обрнеме внимание на она што го јадеме и да избереме храна што не храни,...
Храна и пијалаци

Секој лек може да стане отров: Овие намирници се здрави и треба да ги јадете, но ако претерате со дозата…

Секој лек може да стане отров, доколку претерате со количината. Сè зависи од дозата. Истото важи и за здравата храна, со која ако претерате,...