министерство за култура

Пронајдени се 70 резултати на тема „министерство за култура“
Култура

Министерството за култура ги стопира средствата за „Џој Фест“ поради неизвестување за промена во програмата

Буџетските средства наменети за Здружението за културни и уметнички дејности „Џој Фест“ од Крива Паланка, ќе бидат стопирани, бидејќи...
Вести

„Годишната програма на министерство за култура повторно злоупотребена за наградување на партиските послушници, гласноговорници и поранешни шарени револуционери“

И оваа година Министерството за Култура, на чело со министерката Бисера Костадиновска-Стојчевска, која нема ниту еден ден стаж во културата,...
Култура

Продолжен рокот за поднесување на пријавите на Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес по одделни области и активности од културата за 2022 година

Министерството за култура, со Одлука бр. 08-12751/1, го продолжува рокот за поднесување пријави на Годишните конкурси за финансирање проекти...
Култура

Министерството за култура доцни: Прави нарушување на организацијата и планирањето на работата од страна на издавачите, како и голема неизвесност

Македонската асоцијација на издавачи (МАИ) реагира на доцнењето на објавувањето на резултатите од Годишниот конкурс за финансирање...
Вести

Секторот култура е длабоко погоден: Сојузот на фолклорни ансамбли на Македонија бара помош од Министерството за култура

Во име на сите 40 членки (фоклорни ансамбли и фестивали), но и во име на сите фолклорни ансамбли кои функционираат во нашата држава, кои...
Вести

Актерот Едмонт Сотир до Министерството за култура: Годишната програма, лански расол- не сакате ли да се провира македонската култура?

Актерот вработен во Театар Комедија и директорот на македонското културно лето во Албанија Едмонд Сотир на својот Фејсбук профил сподели...
Вести

ФОТО: Министерството за култура нема пари за да го награди тимот на „Медена земја“, не планира да им додели ниту државна награда

По успехот на документарниот филм „Медена земја“ да се номинира за оскар во две категории, но иако вчеравечер оваа статуетка не ја...
Вести

Министерство за култура се правда дека навивачите не биле најавени, „Шверцерите“ информирале за настанот (ФОТО)

Најголем дел од јавноста го осуди однесувањето на навивачката група во Македонскиот народен театар откако се појави видео на кое, како...
Скопје

Министерството за култура доделило 30.000 евра за непостоечки проект: Скопскиот аквадукт претворен во депонија

Околу 30 илјади евра биле одобрени со Годишната програма на Министерството за култура за конзерваторско-реставраторски работи на Аквадуктот...