лозари

Пронајдени се 54 резултати на тема „лозари“
Вести

Јованчев: Во текот на минатата година се изврши откуп по историски најниски цени на грозјето, власта ги изневери и потцени лозарите

На денешната собраниска седница имше обраќање пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Јованчев кој кажа дека минатата година во...
Вести

За „бербата“ на грозје, лозарските маки, безидејноста, „мерките“ и лицемерието на власта, пишува Љупчо Димовски

Досегашната владина пракса во делот на земјоделството и односот кон земјоделските производители е очигледната неконзистетност во...
Вести

Трипуновски: ВМРО-ДПМНЕ предлага интервентен откуп на грозје, државата да не се расфрла на луксуз туку да помогне на лозарите

„ВМРО-ДПМНЕ е континуирано во комуникација со сите категории на земјоделци во државата. Согласно последната ситуација која што се...
Вести

Мицкоски: Бараме интервентен откуп и 10 милиони евра за лозарите, Заев да го исполни она што го ветуваше во 2016 година!

Бараме од Заев интервентен откуп и 10 милиони евра за лозарите, да го исполни она што го ветуваше во 2016 година!, пишува на својот Фејсбук...
Вести

Николоски: Барам од Заев интервентен откуп и 10 милиони евра за лозарите, да го исполни она што го ветуваше во 2016 година

Во Собранието на Република Македонија денеска се одржа јавна расправа во врска со состојбата со откупот на грозјето, по иницијатива...
Вести

Трипуновски: Владата не направи ништо за лозарите, цената за килограм грозје од 4 денари е понижување за лозарите

Ситуацијата со откупот на грозјето е алармантна. Сезоната на откуп на грозје веќе е во завршна фаза, а повеќе од половина од грозјето...