локални избори

Пронајдени се 213 резултати на тема „локални избори“
Вести

Утре истекува рокот за пријавување за гласање во домашни услови за изборите за градоначалници на Маврово и Ростуше и на Центар Жупа и за Советот на Тетово

Утре истекува рокот за пријавување за гласање во домашни услови за болни и немоќни лица и оние кои се во изолација за изборите за градоначалници...
Вести

ДИК ги усвои измените на финансискиот план, прифати барања на набљудувачи и го утврди гласачкото ливче за дополнителните локални избори

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 60-та седница, ја усвои Предлог-одлуката за измена и дополнување на финансискиот план за...
Вести

„Маврово Ростуше ќе одбере промени, а не како актуелниот градоначалник од СДСМ кој злоупотребува позиции и овластување“

Маврово Ростуше ќе одбере промени, а не како актуелниот градоначалник од СДСМ кој злоупотребува позиции и овластување. Медат Куртовски...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Губитникот Заев да си даде оставка, изгуби со над 100.000 гласови разлика, тоа е најслабиот резултат на неговата партија

Губитникот Заев да си даде оставка, изгуби со над 100.000 гласови разлика. Тоа е најслабиот резултат на неговата партија. Заев изгуби над...
Вести

АНАЛИЗА ВО БРОЈКИ: ВМРО-ДПМНЕ со убедлива победа на локалните избори и со мнозинство во сите Совети во општините

Локалните избори во Македонија завршија, а според бројките ВМРО-ДПМНЕ освои 42 општини и градот Скопје, додека СДСМ само 16 градоначалнички...
Хроника

Регистрирани неколку изборни нерегуларности: Заразен излегол на гласање, агресивно однесување на гласач и вршење на притисок за кого да се гласа

Регистрирани настани поврзани со локалните избори по прес конференцијата во 12.30 часот: – На 31.10.2021 во Полициската станица Радовиш...