југославија

Пронајдени се 22 резултати на тема „југославија“
Регион

Почина најпознатиот стрип мајстор од поранешна Југославија: Создаде култен СТРИП ХЕРОЈ кој сите го обожаваа (ФОТО)

Лазо Средановиќ, еден од највлијателните творци на југословенската и српската популарна култура, почина во вторникот, на 11-ти октомври,...
Храна и пијалаци

Во Југославија немаше прослава без неа: Раскошна торта Династија – слатко задоволство кое на сите им успева

Тортата Династија е создадена во средината на 1980-тите години, во време кога познатата американска серија со истото име беше популарна,...
Фудбал

ИТАЛИЈА КОНЕЧНО ГО ПРЕБРОДИ ПРОКЛЕТСТВОТО ОД ЈУГОСЛАВИЈА: По овој меч Италијанците го чекаа трофејот цели 53 години (ВИДЕО)

Фудбалерите на Италија втор пат во историјата го освоија трофејот за најдобра репрезентација на стариот континент. Италијанците на...
Занимливости

Од небото паѓаа мртви тела на сите страни- ова е нај апокалиптичната авионска несреќа во Југославија откако се судрија два авиона (ВИДЕО)

Во најголемата воздухопловна несреќа во Југославија, поточно во Хрватска во 1976 година загинаа 176 луѓе, а ниту еден не остана жив. Имено...
Занимливости

Се огласи репортерот од Индонезија за CNBC со името Тито Босна кој стана хит во регионот- објасни како неговиот татко му го дал името (ФОТО)

Репортер од Индонезија кој известува за каналот CNBC, стана вистински хит на Балканот, благодарение на неговата необична комбинација...
Познати

Била фатална за цела Југославија: Со ваква коса и имиџ сигурно никогаш нема да ја препознаете Зорица Брунцлик (ФОТО)

Познатата српска пејачка Зорица Брунцлик сите ја препознаваат по уникатната боја на коса и имиџ која не го променила речиси со години...
Музика

Никој не забележа еден детаљ на Евровизија кој има јасна цел- тоа што се појави на сцената е порака до целиот Балкан и Македонија (ВИДЕО)

Вчера во Тел Авив се одржа првата полуфинална вечер од Евровизија 2019 година. Свеченото отворање започна со победничката претставничка...
Познати

Се сеќава цел регион на неа: Вака денес изгледа пејачката која и ја донесе првата и последна победа на Евровизија на Југославија (ФОТО)

Некогашната претставничка на Евровизија од 1989-та година која воедно е и победничка истата година Емилија Кокиќ со групата „Рива“ ...
Занимливости

Американски новинари го тестираа Југото и открија дали е најлош автомобил во светот- нивниот заклучок ги изненади Југословените

Југото кое беше некогашна гордост на југословенската автомобилска индустрија на западот од секогаш важело за едно од петте најлоши...